Bezmaksas gremošanas trakta veselības pārbaudes Liepājas un tuvējās apkārtnes iedzīvotājiem pētījuma ietvaros

Liepājas un tuvējās apkārtnes iedzīvotāji 40 – 64 gadu vecumā aicināti bez maksas pārbaudīt gremošanas trakta veselību, piedaloties Eiropas plašākajā gremošanas sistēmas slimību novēršanas pētījumā GISTAR. Dalībniekiem, kuriem tiks atklātas izmaiņas izmeklējumos, tiks piedāvāts veikt papildus veselības pārbaudi, un / vai uzsākt ārstēšanu konkrētas saslimšanas gadījumā.

Veselības pārbaudes notiek Liepājā, Jūrmalas ielā 23, katru darba dienu no 7:00 – 13:00. Pieteikšanās pa tālruni - 25679868

Pārbaužu norise

Pētījuma laikā īpaši apmācīts medicīnas personāls anketē pētījuma dalībniekus un apkopo informāciju par dažādiem dzīvesveida paradumiem, noskaidro iepriekšējās saslimšanas, kā arī pašreizējās sūdzības, ja tādas ir. Katrs pētījuma dalībnieks nodod fēču jeb izkārnījumu paraugu, kā arī asins analīzes. Papildus veic izelpas un kakla mikrofloras testus. Nodoto materiālu analizē pēc pētījumā noteiktas shēmas.

Asins analīzēs tiek noteikts, vai pastāv pastiprināts kuņģa vēždraudes risks jeb kuņģa atrofijas pazīmes. Ja analīzēs tiek konstatētas novirzes no normas, pētījuma dalībnieks tiek aicināts veikt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnu pārbaudi jeb ezofogastroduonenoskopiju.

Savukārt ar fēču analīžu palīdzību tiek noskaidrots, vai pētījuma dalībniekam pastāv paaugstināts kolorektālā jeb resnās un taisnās zarnas vēža risks. Ja analīzes uzrāda, ka izkārnījumos atrodamas slēptas asinis, pētījuma dalībnieks tiek aicināts veikt papildus resnās zarnas izmeklējumu – kolonoskopiju.

Ja analīžu rezultātā ir atklāta kuņģī mītoša baktērija Helicobacter pylori, kas palielina kuņģa vēža attīstības risku, pētījuma dalībnieki saņem bezmaksas terapiju šīs baktērijas izkaušanai jeb eradikācijas kursu.

Lai gan ar izelpas testā veiktajiem mērījumiem pašlaik nav iespējams noteikt precīzu saslimšanas diagnozi, šobrīd Liepājā ar to palīdzību tiek attīstīta jauna medicīniskā tehnoloģija – hibrīda izelpas analizators. Tajā tehnoloģiski apvienoti dažādi sensori un infrasarkanā spektra tehnoloģija.

Par pētījumu

Projektu “Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam” (saīsinājumā HYCOR) finansē Eiropas Savienība. Tā mērķi ir izstrādāt matemātisku modeli resnās un taisnās zarnas vēža noteikšanai un novērtēt speciāli izstrādātās iekārtas sensoru veiktspēju šīs slimības noteikšanai. Projekta zinātniskie rezultāti sniegs jaunas zināšanas par hibrīda izelpas analizatora pielietojumu kolorektālā vēža atklāšanā. Iegūtie rezultāti būs svarīgi kā klīniskajai praksei Latvijā, tā arī globāli. Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta (LU KMPI)  līdzšinējie pētījumi ir uzrādījuši daudzsološus rezultātus. Tas nozīmē, ka nākotnē šāds analizators varētu tikt izmantots dažādu gremošanas trakta audzēju diagnostikā.

GISTAR ir Latvijas Universitātes un starptautisku ekspertu atbalstīta zinātniskās pētniecības iniciatīva. Tās mērķis ir pētīt gremošanas trakta audzēju skrīninga iespējas, to agrīnu diagnostiku un šī procesa efektivitāti, kā arī meklēt jaunas stratēģijas kuņģa vēža mirstības samazināšanai.

Zinātniskos pētījumus Latvijā vada Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI), un gan GISTAR, gan HYCOR projekti Liepājā tiek realizēti sadarbībā ar Liepājas Reģionālo slimnīcu.

Projekts "Hibrīda-sensora izelpas analīze kolorektālā vēža skrīningam (HYCOR)" tiek finansēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda 1.1.1.1. pasākuma "Praktiskas ievirzes pētījumi" 4. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/20/A/035.


                                                                 2009/0220/1DP/1.1.1.2.0/09/APIA/VIAA/016

Copyright © 2012-2023 by GiStar LU KPMI LATVIA. All Rights Reserved.