en-GBlv-LV
en-GBlv-LV

Kolorektālais (resnās un taisnās zarnas) vēzis

Kolorektālais vēzis pasaulē ieņem 3.vietu ļaundabīgo saslimšanu izplatības ziņā un katru gadu tiek reģistrēti 1.24 miljoni jaunu ļaundabīgās saslimšanas gadījumu, bet 609 tūkstoši cilvēku mirst no kolorektālā vēža katru gadu.

Kolorektālais vēzis ir biežākais gremošanas sistēmas audzējs gan pasaulē, gan Latvijā. Katru gadu Latvijā to diagnosticē ap 1100 cilvēkiem, ik gadu no tā mirst ap 700 cilvēkiem.

Kolorektālais vēzis ir plaši izplatīts vēzis attīstītajās valstīs, bet tā izplatība strauji pieaug arī mazāk attīstītajās zonās. Šo ļaundabīgā vēža formu ir iespējams sekmīgi ārstēt, ja tas tiek atklāts savlaicīgi. Kolorektālo vēzi ir iespējams pat novērst, savlaicīgi noņemot polipus resnajā zarnā, pirms ir attīstījusies ļaundabīga saslimšana. Taču tajā pašā laikā mirstības statistika daudzās Eiropas valstīs (ieskaitot Latviju, Krieviju un Baltkrieviju) skaidri apliecina patreizējo veselības aprūpes pasākumu neefektivitāti, lai  samazinātu mirstību no kolorektālā vēža.

Daudzās Eiropas valstīs, kā arī citur pasaulē, ir uzsākts kolorektālā vēža skrīnings. Šo valstu vidū ir arī Latvija.

Eiropas pamatnostādnes kvalitātes nodrošināšanai kolorektālā vēža skrīningam un diagnostikai rekomendē izmantot slēptā asins piejaukuma noteikšanu izkārnījumos jeb fēcēs.

Daudzi pētījumi ir apliecinājuši  šīs metodes izmaksu efektivitāti. Šobrīd daudzās Eiropas valstīs joprojām nav funkcionējošas kolorektālā vēža skrīninga programmas.  Joprojām pastāv daudz jautājumu, kas jāatrisina pētniekiem kolorektālā vēža skrīninga programmas uzlabošanai un optimizēšanai. 2011.gadā Latvijas universitāte ESF projekta ,,Agrīnas audzēju diagnostikas un novēršanas starpdisciplinārā izpētes grupa” ietvaros pirmo reizi veica pilotpētījumu organizēta kolorektālā vēža skrīninga optimizēšanai valstī.

  

2009/0220/1DP/1.1.1.2.0/09/APIA

 
Copyright 2012-2024 by Institute of Clinical and Preventive Medicine, University of Latvia